Kunstgræsbane en realitet :)

Kære Alle

Kunstgræsbane en realitet 🙂

Aarhus kommune har givet tilsagn om en kunstgræsbane til Fuglebakken KFUM Århus.  Med dette følger et tilskud på 3,1 millioner kroner. Banen vil koste omkring 3,6 millioner kroner at realisere – så vi skal selv rejse de sidste ca. 500.000 kroner.

Vi har indtil nu skaffet 250.000 kroner – fra Frydenlundspuljen, IHF-veteranerne, foreninger og andre gode støtter fra området, der alle kan se ideen med bedre idrætsfaciliteter for alle i Frydenlund/Møllevang og Hasle. Klubbens medlemmer har pt bidraget med 39.500 kroner.

Vi mangler dog stadig 250.000 kroner som du kan være med til at skaffe.

Køb en andel for 500 kroner og vær med på klubbens “kunstgræshold” – der er stadig pladser. Eller find sponsorer der vil støtte op om projektet.

Kunstgræsbanen skal gerne realiseres i starten af 2020. Næste skridt bliver et møde med Sport & Fritid og Center for Miljø og Energi. Der skal udarbejdes det egentlige projektmateriale til udbud og til realisering. Herefter er der myndighedsbehandling hvor miljø, nabohøring og spildevandshåndtering skal bestemmes.

Vi håber at komme igang så hurtigt som muligt, så vi kan benytte benytte banen allerede fra 1 marts 2020 🙂

Venlig Hilsen

Bestyrlsen Fuglebakken KFUM Århus

Comments are closed.