D.O.T. giver klubben 45.000,- til kunstgræs.

D.O.T. – KFUM Århus´s støtteforening har giver boldklubben 45.000,- til kunstgræsbanen. D.O.T. har igennem mange år været en solid støtte for aktiviteter i KFUM Århus´s historien. De drev kantinen og sørgede for gode støtte kroner til klubbens mange aktiviteter. Sidst bidrog den til etablering af klubhuset tilbage i 2008 med at stort tilskud til byggeriet. Det er desværre samtidig D.O.T.´s sidste synlige bidrag. Foreningen har valgt at stoppe – de mange genrationer der tidligere har været en del af foreningen har ikke deres gang i klubben mere og foreningen har haft svært ved at rekruttere nye medlemmer de sidste mange år. En stor tak skal lyde til D.O.T. for deres megen store betydning for klubbens mangesidet kultur og eksistens.

Comments are closed.